LOADING

Type to search

1 Temmuz 2010 Google Page Rank Güncellemeleri

Share

PageRank, Google´ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0´dan 10´a kadar olan bir değerdir.

Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. PageRank, değer olarak sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkiler.

Yarın, yani 1 temmuz 2010, google nin pagerank değerlerini güncelleyeceği gün. Gerçi benim dünyamda pagerank pek değerli bir birim değil. Yani eskisi gibi pagerank değerinin önemi kalmadı. Sanki bu gelip geçen bir ginger, yoyo veya taso oyunu çılgınlığı gibi birşeydi. Yeni bir ürün çıkar piyasaya, duyurulur, arkasında çok büyük bir firma vardır ve ürünü şişirir şişirir bir anda patlama yaratır. Bir kaç hafta sonra o gürültülü kalabalık gider yerini mazide ki sessizlik alır. Yaklaşık 2 senedir pagerank kelimesini duymadığımı söylesem yeridir.

burakdursun.com : Pagerank 0
filmkultur.net       : Pagerank 2

İstatistiklere göre ikisi de geçtiğimiz aylarda aynı hiti toplamış. Bakalım bir aydır revizede olan burakdursun.com ve geçen ay tadilata aldığım filmkultur.net için yarın ne puanlar verecek.

Haydi biraz wikipedia  den bilgi edinelim;

Sayfa Değeri, sitenin doğal yapısına ve link içeriğine uygun olarak sitenin değerinin bir göstergesidir. Google, bir linki A sayfasından B sayfasına, B sayfası için A sayfasını kullanarak bağlar. Aynı zamanda sayfanın hakkının yenmemesi için bazı içerik analizleri de yapar. Kendisini “önemli” yapan kriterlerde iyi yerlerde olan bir site önem sıralamasında diğer sitelerin üzerine çıkacaktır. Yani bir sitenin Google Arama sonuçları sıralamadaki yeri onun için önemli olan birçok kriterlerin birleşimi sonucunda belirir.

Önemli, yüksek kalitesi olan siteler, Google´ın her arama yapıldığında hatırladığı, daha yüksek PageRank´a (Sayfa Sıralaması) sahip olurlar. Tabiki, önemli sayfalar eğer aradığınız sorgu ile uyuşmuyorsa size bir şey ifade etmezler. Bu sebeble, Google aramalarınızda hem önemli hem de konu ile ilgili sayfaları bulmak için PageRank´i karmaşık bir metin uyuşma tekniği ile birleştirir. Google aradığınız terim´in kaç defa sayfada görüntülendiğininde ilerisine gidip o sayfanın içeriğini tüm yönleri ile inceleyip (ve o sayfaya link veren sitelerin içeriğini) sizin sorgunuza iyi bir sonuçmu diye karar verir.

Google, aynı zamanda spam amaçlı siteleri Google Ban ile cezalandırıp tüm indexlerini silerken, yeni açılan sitelerinde hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükselmesini engelleyen Google Sandbox sistemlerini de kullanmaktadır. Sandbox´a giren bir site 3-6 ay boyunca ne kadar iyi olursa olsun, Google tarafından denenir ve belirli bir sürenin sonunda arama sonuçlarında daha iyi bir yere getirilir.

Ancak site sıralamasını etkileyen tek parametre PageRank değildir. Site sıralamasını esasen “alakalılık” ve “önemlilik” değerlerini kombine etmeye çalışan Google algoritması için de Topic Sensitive Page Rank olarak tartışılan kavramın etkili olduğu düşünülmektedir. Google bize pagerank konusunda bazı bilgiler vermiştir. Elimizde olan veriler şunlar: – Dünyadaki tüm sitelerin pagerankı toplamı 1 sayısına eşittir.

Bu arada pagerank hatırlatması için SessizCrew´e teşekkürler.

Tags:
Anthony Burak DURSUN

Adjans Digital Agency CEO, Gömülü sistemler, yazılım, fotoğraf çekmek, tasarım, teknoloji konularına hisli, evli, 4 kedi babası, asabi, anksiyetik bir kişi. Tekrarlayan şeyleri sevmez, her an her şey hakkında yazabilir, konuşabilir. Önceki hayatında marangoz olduğunu düşünüyor.

  • 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.