LOADING

Type to search

Hayatta Her Zaman Seçme Şansınız Vardır

Share

Jerry , çevresindekilerin çok sevdiği insanlardan biriydi.Keyfi her zaman yerindeydi.Her zaman söyleyecek olumlu bir şey bulurdu.Hatta bazen etrafındakileri çıldırtırdı bile!
Bu adam,bu halde bile nasıl iyimser olabiliyordu?Birisi nasıl olduğunu sorsa;”Bomba gibiyim” diye yanıt verirdi hep… “Bomba gibiyim.”

Jerry bir doğal motivasyoncuydu.Yanında çalışanlardan biri,o gün kötü bir günüdeyse,Jerry yanına koşar,duruma nasıl bakılacağını anlatırdı.

Bu tarzı fena halde düşündürüyordu beni.Bir gün Jerry’ye gittim.”Anlayamıyorum,” dedim. “Nasıl olur da,her zaman,her koşulda bu kadar olumlu bir insan olabiliyorsun?Nasıl başarıyorsun bunu?”

“Her sabah kaktığımda kendi kendime Jerry bugün iki seçimin var avan ya iyi olacak,ya kötü derim.havamın iyi olmasını seçerim.Kötü bir şer olduğunda gene iki seçimim var:Kurban olmak,ya da ders almak.”

“ben başıma gelen kötü şeylerden ders almayı seçerim.Birisi bana bir şeyden şikayete geldiğinde,gene iki seçimim var:şikayetini kabul etmek ya da ona hayatın olumlu yanlarını göstermek.Ben hayatın olumlu yanlarını göstermeyi seçerim.”

“Yok yahu”,diye karşı çıktım.”Bu kadar kolay yani?”

“Evet,kolay,”dedi Jerry. “ Hayat seçimlerden ibarettir.Her durumda bir seçim vardır.Sen her durumda nasıl davranacağını seçersin.Sen insanların senin tavrından nasıl etkileneceklerini seçersin.Sen havanın,tavrını iyi ya da kötü olmasını seçersin…Yani sen,hayatını nasıl yaşayacağını seçersin!”

Jerry ’nin sözleri beni oldukça etkiledi.Onu ,uzun yıllar görmedim.Ama,hayatımdaki talihsiz olaylara dövünmek yerine,seçim yapmayı tercih ettiğimde hep onu hatırladım.

Yıllar sonrAJerry’ nin başına çok tatsız bir şey geldi.Soygun için gelen hırsızlar,paniğe kapılıp,Jerry’ yi delik deşik etmişler.Ameliyatı 18 saat sürmüş ,haftalarca yoğun bakımda kalmış.Taburcu edildiğinde,kurşunların bazıları hala vücudundaymış.

Ben onu,olaydan altı ay sonra gördüm. “Nasılsın?” diye sorduğumda, “Bomba gibi!”

“Olay sırasında neler hissettin Jerry ?” dedim. “Yerde yatarken ,iki seçimim var diye düşündüm.Ya yaşamayı seçecektim,ya ölümü…Ben yaşamayı seçtim,”dedi.

“Korkmadın mı,şuurunu kaybetmedin mi?” diye sordum. “Ambulansla gelen sağlık görevlileri harika insanlardı.Bana hep ‘ıyileşeceksin merak etme’ dediler.Ama acil servisin koridorlarında sedyemi hızla sürerlerken,doktorların ve hemşirelerin yüzündeki ifadeyi görünce ilk defa korktum.Bu gözler bana ‘Bu adam ölmüş’diyordu.Bir şeyler yapmazsam,biraz sonra ölü bir adam olacaktım gerçekten.”

“Ne yaptın?” diye merakla sordum. “Kocaman bir hemşire yanıma yaklaştı ve bağırarak herhangi bir şeye alerjim olup olmadığını sordu. ‘Evet’ diye yanıt verdim. ‘Var’.Doktorlar ve hemşireler merakla sustular.Derin bir nefes alarak kendimi toparladım ve bağırdım: ‘benim kurşunlara alerjim var!”

“Doktorlar ve hemşireler gülmeye başladılar.Tekrar bağırdım.Ben yaşamayı seçtim.Beni bir canlı gibi ameliyat edin.Otopsi yapar gibi değil!”

Jerry,sadece doktorların büyük ustalıkları sayesinde değil,kendi olumlu tavrının büyük katkısı ile yaşadı.Yaşaması bana yeni ders oldu.

Her gün,hayatımızı dolu dolu yaşamayı seçme şansımız ve hakkımız olduğunu ondan öğrendim. Ve her şeyin kendi seçimimize bağlı olduğunu…

Tags:
Anthony Burak DURSUN

Adjans Digital Agency CEO, Gömülü sistemler, yazılım, fotoğraf çekmek, tasarım, teknoloji konularına hisli, evli, 4 kedi babası, asabi, anksiyetik bir kişi. Tekrarlayan şeyleri sevmez, her an her şey hakkında yazabilir, konuşabilir. Önceki hayatında marangoz olduğunu düşünüyor.

  • 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.